Zdrowe zęby mają tylko bogaci. Fatalne statystyki dołują Polaków

Jak wiemy, NFZ płaci, ale nie za wszystko. Prawda na jaw wychodzi u… dentystów. To oni załamują ręce nad stanem zębów Polaków.

View this post on Instagram

Postanowiłam zrobić drastyczny krok i pokazać zdjęcie 12 latka, który „sam” od urodzenia mył zęby-mama nie chciała go zmuszać do mycia, fluoru nie widział na oczy (ani w paście, ani w gabinecie stomatologicznym) i który jako dziecko lubił soki, a teraz pije napoje wysokosłodzone. . Nie chciałam pokazywać światu takich zdjęć, ale po ostatniej akcji-jak przekonać dziecko do mycia zębów dojrzałam żeby zszokować niektórych rodziców, że chore mleczaki to chore zęby stałe. . Bo zęby na zdjęciu to zęby stałe! . Dla tych którzy napisali do mnie, że trochę przesadzam z tymi powikłaniami-niestety nie przesadzam…oglądam takie młode buzie coraz częściej. . Mam nadzieję, że ten post przekona pare osób o słuszności dbania o diete dziecka, pilnowania jak myje, chodzenia regularnie do dentysty i mycia zębów dziecku przez rodzica jeśli wiek tego wymaga. . Wybaczcie, ale musiałam… trzeba głośno zacząć mówić o problemie. . Dbajmy o nasze dzieci ❤️ . . . . . . #zdrowabuzia #zdrowie #soki #cukier #nastolatek #? #mleczakisawazne #wazne #temattabu #tabu #dentysta #wartowiedzieć #zdrowadieta #cocacola #fanta #sprite #napojewysokosłodzone #instadziecko #instamama #próchnica

A post shared by Zdrowa_buzia (@zdrowa_buzia) on

Okazuje się, że tylko te osoby mają zdrowe zęby, które na nie stać

Państwo finansuje zaledwie 5% usług stomatologicznych. W przypadku leczenia kanałowego, to NFZ refunduje tylko leczenie przednich zębów, a dokładnie od trójki po lewej stronie do trójki po prawej stronie. Za pozostałe musisz zapłacić z własnej kieszeni.

Co ciekawe, z publicznych środków można założyć białą plombę, ale też nie na każdy ząb

Już od czwórek refundowana jest tylko czarna plomba. W przypadku ruchomych aparatów refundacja obejmuje tylko do dwunastego roku życia.

Nieciekawy jest także czas oczekiwania na wizytę

Aby dostać się do dentysty, należy poczekać od roku do nawet dwóch lat.

“Jeżeli pozwoliliśmy na to, że 95 procent opieki stomatologicznej jest w rękach osób prywatnych, to nie ma możliwości, żebyśmy mogli bardzo szerokim strumieniem podchodzić do wszystkich pacjentów w najmniejszych miejscowościach czy w szkołach” – tłumaczy profesor Marzena Dominiak z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Ministerstwo zdrowia jednak uspokaja i deklaruje, że chce zainwestować w zęby najmłodszych

Przygotowywany jest projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami i w tym projekcie znajduje się również zapis o finansowaniu w stu procentach świadczeń zdrowotnych opieki stomatologicznej – wyjaśnia Józef Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Jak pewnie większość rodziców wie, niestety pruchnica łapie najmłodszych

Co myślicie o takich faktach i projekcie nowej ustawy? Czy jest dobra? A może pomocy potrzeba w innych dziedzinach medycznych?

Tekst pochodzi z: 5minutdlazdrowia.pl

Comments

Loading...