Już niedługo dojdzie do niesamowitego zjawiska na niebie! Następny raz będzie miało miejsce za 100 lat

To wydarzenie będzie gratką nie tylko dla miłośników astronomii. Zaćmienie Księżyca 2018 będzie wyjątkowe, bo najdłuższe od 100 lat! Zacznie się o 21.30 i potrwa prawie dwie godziny. Zjawisko będzie doskonale widoczne na terenie całej Polski. Sprawdź, kiedy nastąpi zaćmienie Księżyca 2018, bo warto wtedy spojrzeć w niebo.

Zaćmienie księżyca 2018 nastąpi już w wakacje, a dokładnie w piątek, 27 lipca, o godzinie 21.30. Będzie świetnie widoczne z Polski, dlatego warto zarezerwować sobie czas i miejsce do obserwacji. To pierwsze od 100 lat zaćmienie księżyca, które będzie trwało rekordowo długo, bo aż 1 godzinę 43 minuty. Kolejne tak długie widowisko nastąpi dopiero w 2123 roku, a więc nie każdemu będzie dane je ponownie obejrzeć. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Zaćmienie będzie częścią jeszcze jednego niezwykłego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień: dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego. Faza całkowita potrwa do godz. 23:13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, czyli „schodzenia” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia.

Warto zapamiętać datę 27 lipca. Nie przegapcie tego! ?

Tekst pochodzi z: lolmania.eu

Comments

Loading...