Jest tragicznie. Rakotwórcza chmura nad Polską, wszyscy ją wdychamy Więcej informacji? Wejdź na Pikio.pl

Benzoapiren określa się jako jeden z najbardziej toksycznych składników, z których składa się zagrażający nam wszystkim smog. Zdaniem specjalistów składnik może gromadzić się w organizmie i wywoływać raka u wdychających go osób, a właśnie pojawiły się informacje, że Polacy są szczególnie zagrożeni.

Benzoapiren należy do grupy węglowodorów, które emitowane są przez papierosy, rury samochodowe, kotły czy piece, więc jak łatwo się domyślić, znajduje się wszędzie wokół nas. W małych ilościach może nie stanowić większego zagrożenia dla naszego życia, jednak przy wysokiej jego zawartości w smogu, osadzać się może w naszych organizmach, przez co narażeni jesteśmy na raka, upośledzona może zostać również nasza płodność, a szczególnie zagrożone mogą być dzieci w łonach matek.

Problem Polski ze smogiem nie jest tematem nowym. Od dawna mówi się, że nasz kraj powinien rozpocząć gwałtowną walkę z tym zjawiskiem, tymczasem okazuje się, że sytuacja znowu się pogorszyła. Najnowszy raport wprost mówi o ogromnej, rakotwórczej chmurze, która wisi nad Polską.

Rakotwórczy benzoapiren zagraża życiu Polaków Określa się, że aż ponad 80% niebezpiecznego składnika obecnego w powietrzu produkują w Polsce gospodarstwa domowe. Benzoapiren wydobywa się z pieców, przestarzałych kotłów na węgiel czy rozmaitych metod wypalania śmieci, do których wciąż nagminnie dochodzi na terenie naszego kraju. Pamiętać należy również o mniej masowych, lecz nie mniej niebezpiecznych źródłach pokroju papierosów czy spalin samochodowych.

Jeszcze dwa lata temu głośno było o tym, że Polska 40-krotnie przekroczyła dopuszczalną przez WHO emisję tego rakotwórczego składnika. Mówiło się wtedy, że ponad połowa najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się na terenie naszego kraju. Deklarowano rozpoczęcie walki z zagrożeniem oraz bezwzględne pilnowanie osób powiększających emisję, teraz jednak okazuje się, że mimo obiecywanej poprawy, jest jeszcze gorzej.

Najgorsza sytuacja Polski od lat

Właśnie opublikowano raport „Jakość powietrza w Europie – 2018”, który przygotowała Europejska Agencja Środowiska. Sprawdzono sytuację w 41 krajach starego kontynentu i okazuje się, że najgorzej ze wszystkich wypada w nim Polska.

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała maksymalne stężenie na 1 metr sześcienny, w jakim beznoapiren może występować. Wszelkie przekroczenia tej normy określane były jako niebezpieczne oraz zabójcze dla człowieka. Jak się okazało, Polska na mapie wyników już nie była czerwoną plamą – staliśmy się wręcz oznaczeni na fioletowo – chmura rakotwórczych substancji jest zaskakująco ogromna, a swoim zasięgiem obejmuje niemalże cały nasz kraj. Na 20 miast o największym zanieczyszczeniu, aż 19 z nich znajduje się u nas. Pierwsze miejsce zajmuje Nowa Ruda, gdzie poziom dopuszczalnego stężenia przekroczony został 18-krotnie.

Comments

Loading...