Do tego trzeba przyznać się fiskusowi w PIT. Będą cię ścigać!

Dla większości osób rozliczenie rocznego zeznania PIT oznacza po prostu wpisanie danych z formularza otrzymanego od pracodawcy, ewentualnie od kilku pracodawców. Czasem zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, które również należy uwzględnić w PIT. Okazuje się, że urząd skarbowy może nas ścigać za odsprzedane prezenty gwiazdkowe, wymianę walut lub za nasze dziecko grające w gry komputerowe. Jak wiadomo nieznajomość prawa nie uchroni nas przed odpowiedzialnością.

Fot. LASKAR-MEDIA

Sezon składania rozliczeń podatkowych trwa, dlatego portal Bankier.pl postanowił przypomnieć o kilkunastu różnych wydarzeniach, które trzeba uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT. Część z nich to zwyczajne sytuacje, które u większości z nas nie wzbudzają żadnych podejrzeń, że należy od nich zapłacić podatek. Przykładem jest np. odsprzedaż przedmiotów, które kupiliśmy lub otrzymaliśmy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Według fiskusa pieniądze, które za nie dostaliśmy stanowią nasz dochód, który trzeba rozliczyć. Prezenty i zakupy można odsprzedawać bez podatku dopiero po upływie pół roku.

W formularzu PIT trzeba wykazać wszystkie dochody, nawet jeśli dostaliśmy je „z ręki do ręki”, czyli na czarno. W przypadku kontroli urząd może dociekać skąd mamy te pieniądze. Jeśli nie będziemy umieli udokumentować ich pochodzenia, grozi nam 75 proc. podatek. W PIT trzeba także rozliczyć dochody uzyskane za granicą.

Co trzeba rozliczyć w formularzu PIT w 2018 r.?

Podatek należy zapłacić również od zysku, który uzyskaliśmy np. korzystnie wymieniając waluty obce. Rozliczyć trzeba też przychody uzyskane ze sprzedaży surowców wtórnych w punkcie skupu. Opodatkowane są również zyski z hodowli psów i innych zwierząt oraz sprzedaży własnoręcznie wykonanych sprzętów np. odnowionych mebli. Podatek PIT trzeba zapłacić również za sprzedaż samochodu (jeśli posiadaliśmy go krócej niż sześć miesięcy), za zwrot wkładu w spółdzielni mieszkaniowej, otrzymane odszkodowania i pobrane kaucje zwrotne.

Rodzice powinni też interesować się tym, co robią ich dzieci. W formularzu PIT należy rozliczyć wszystkie dochody, jakie uzyskały małoletnie dzieci, w tym również te, które są związane z graniem w gry komputerowe – np. sprzedaż przedmiotów czy artefaktów innym graczom.

Fot. Wiktor Kubiak / Edytor

Źródło: Bankier.pl, fakt.pl

Tekst pochodzi z: lolmania.eu

Comments

Loading...