11 tajemniczych rzeczy, których doświadczamy podczas snu. Większość z nich brzmi przerażająco

Sen powinien przynosić odpoczynek i służyć regeneracji sił. W praktyce nie zawsze tak to wygląda.

Trudno znaleźć osobę, która choć raz nie miałaby problemów ze snem. Różne komplikacje pojawiają się w nocy i nie jesteśmy w stanie ich powstrzymać. W głównej mierze dlatego, że nadal pozostają zagadką dla wielu lekarzy i nas samych. Oto kilka z nich:

Uczucie spadania

Sleep-Paralysis-4

Czasami wydaje nam się, że zostaliśmy strąceni lub po prostu spadamy, nie pamiętając punktu, w którym to się zaczęło. Upadek jest z reguły chwilą, w której się budzimy.

Bicie serca, spowolniony oddech i zmniejszone napięcie mięśniowe jest momentem kiedy organizm ostrzega nas przed śmiercią. W tej kwestii spanie jest podobne do umierania. W ten sposób mózg wysyła impulsy do mięśni, gdyż postrzega to jako śmierć.

Paraliż senny

Excita tantibus

Osoba doświadczająca sennego paraliżu budzi się w nocy i nie jest w stanie się poruszyć. Często towarzyszą temu przerażające halucynacje i wrażenie, że w pokoju znajduje się ktoś jeszcze. Wiele osób wierzy, że paraliż senny związany jest ze złymi duchami.

Około 7% populacji doświadczyło paraliżu sennego przynajmniej raz. Nasze mięśnie są zupełnie „odłączone” i nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Osoby śpiące na plecach są bardziej podatne na takie doświadczenia.

Halucynacje hipnagogiczne

The Night Mare

Dana osoba jest na pograniczu snu i jawy, gdy zaczyna widzieć przed oczami dziwne obrazy. Często są to przerażające twarze i stworzenia. W takim stanie ciężko rozróżnić czy to rzeczywistość, czy tylko wyobraźnia płata nam figle.

Ten rodzaj halucynacji mogą mieć osoby zdrowe psychiczne. Najczęściej mają je dzieci lub osoby, które kładą się spać pijane.

Doświadczenia poza ciałem

Sleep Paralysis

Neuropsychologiczne zjawisko, kiedy dana osoba w półśnie zaczyna widzieć siebie jako obserwator. Dla wielu osób jest potwierdzeniem istnienia duszy.

Trudne do przewidzenia i wyjaśnienia zjawisko nigdy w pełni nie zostało wytłumaczone. Niektórzy starają się nawet robić to celowo, by rozszerzyć granice zdolności poznawczych.

Mówienie przez sen

Sleep Apnea and Snoring

Osoba, która mówi przez sen z reguły nie ma o tym pojęcia. Nie ma w tym nic dziwnego i nadzwyczajnego, a jedynym niebezpieczeństwem może być przypadkowe wyjawienie tajemnic.

Mówienie przez sen może być spowodowane stresem i nasza psychika, próbując oprzeć się rzeczywistości, nie jest w stanie kontrolować wypowiadanych myśli.

Lunatykowanie

Sleep Walking

Zasadniczo jest to przeciwieństwo sennego paraliżu. Świadomość śpi, ale mięśnie nie. Lunatycy często chodzą po domu i wykonują różne czynności zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. W wielu przypadkach może okazać się to niebezpieczne. Rano oczywiście nic nie pamiętają.

Chodzenie w czasie snu pojawia się u około 10% populacji. Przyczyna i leczenie nadal są nieznane.

Sen w śnie

inception

Problem ten był doskonale wyjaśniony w filmie „Incepcja”. Dziwna rzeczywistość okazuje się być sekwencją snów, z której się po kolei wybudzamy, zdając sobie sprawę, że każda z nich była snem. Naukowcy nadal nie są w stanie wyjaśnić przyczyn.

Zespół eksplodującej głowy

My Head is Going To Explode

Osobę budzi głośny dźwięk lub eksplozja. W wielu przypadkach okazuje się, że chwilowo jesteśmy ogłuszeni, słyszymy szum i mamy błyski przed oczami.

Wiele osób uważa, że to mini udar. Zazwyczaj zdarza się to, gdy następuje wzrost aktywności neuronów w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięków. Często pojawia się u osób z jet lagiem lub cierpiących na bezsenność.

Bezdech senny

Deep

Zacznijmy od tego, że dana osoba budzi się przez to, że nie jest w stanie oddychać. Jakość snu jest niewielka, a wszystko jest spowodowane przez mózg, który nie otrzymuje wystarczająco dużo tlenu. Ciśnienie również ulega zmianom, co może powodować problemy z sercem.

Jest to częste zjawisko, mięśnie dróg oddechowych mogą się rozluźniać co prowadzi do ich zablokowania. Otyłość, palenie i wiek w znacznej mierze podwyższają ryzyko bezdechu sennego.

Powtarzające się sny

Dreams

Prawdopodobnie każdy z nas choć raz miał dziwne sny, które nagle się urywają, jednak są do siebie łudząco podobne, jeśli nie identyczne.

Naukowcy wierzą, że zjawisko jest wywołane przez szczegół, który umyka nam w życiu codziennym, a jednak w jakiś sposób nas niepokoją. Sny powracają dopóki sprawa nie zostaje zamknięta.

Olśnienie

Enlightment

Czasem podczas snu odnajdujemy rozwiązanie problemu dręczącego nas od dłuższego czasu. Mózg po prostu daje nam wskazówki, które w ciągu dnia zupełnie nam umykają.

To po prostu nasza podświadomość, na którą zazwyczaj nie mamy wpływu i nie poświęcamy jej aż tyle uwagi. W czasie snu jest bardziej aktywna i ma szansę na podsunięcie nam genialnych rozwiązań.

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Comments

Loading...